2 Ağustos 2016 Salı

çocukla tatil sorunsalı..

Sevgili Met tam 15 aylık oldu. Oğlumuz doğduğundan beri hatta (diyabetli olduğumdan çok zor bir süreç olduğu için) hamileliğimde bile hiç tatile çıkmadık. Bildiğin 3 yıldır ayağımızı denize sokmuyoruz. Denizi bırak kışlık tatil, kültürel tatil, günübirlik tatil falan bile yok yani. Biz baya ev hayatını bile zor götürürken, şehir içi yolculukları bile oldukça sıkıntılı yaparken uzun yol aklımızdan bile geçmiyordu. Bu yıl baktık tüm arkadaşlarımız 3-5 aylık bebesini alıp şehir dışına hatta yurt dışına çıkınca bize de bir cesaret geldi, gideriz falan galiba ya, başarırız biz bu işi dedik ve tatile çıkmaya karar verdik.
Bu yazımda sizi Sevgili Met’in 8 saatlik yol boyunca sadece 30 dk uyuduğunu, geriye kalan geniş zaman diliminde sürekli ağlayıp oto koltuğundan kurtulmak istediğini, 67302974 kez mola vermemiz gerektiğini, puzzle ile, video ile, oyuncak ile, çubuk kraker ile hiçbir şekilde durmadığını, oteldeyken denize/havuza girmeyip, ama gölgede durmayıp, ama güneş kremi de sürdürmeyip, hele şapka asla takmayıp, güneşin tam tepede olduğu saatlerde bembeyaz teniyle kavrulmak suretiyle çayırda çimende koşturduğunu, hepsinin üstüne enfeksiyon kapıp, hastalandığını, hiçbir şey yemediğini ama asla, asla ve asla yerinde durmadığını anlatıp canınızı sıkmak değil niyetim. Benim gibi ilk kez bebekle tatile çıkıyorsanız valizinize neleri koymanız gerektiği hakkında iki satır yazayım da azıcık işinizi kolaylaştırayım diye şey ettim.

Öncelikle şunu belirteyim, oğlum 15 aylık olduğu için artık bizim yediğimiz birçok şeyi yiyor, dolayısı ile onun beslenme ihtiyaçları ile ilgili gıda olarak yanımda hiç bir şey götürmedim. Ancak bebeğiniz 6-12 ay arası ise devam sütü, cam rende, biberon, suluk gibi şeylere ihtiyacınız olabilir. Ben sadece mama önlüğü, minik boy renkli çatal-kaşıklarını götürdüm.  Otelde ise çorba, meyve ve taze pişirilen yemeklerden vermeyi tercih ettim.

Oğlumun valizine eklediğim diğer şeyler;
·        Bebek bezi
·        Alt açma bezi
·        Islak mendil
·        Su geçirmeyen mayo bez
·        Şampuan
·        Havlu
·        Serum fizyolojik
·        Ateş düşürücü
·        Ateş ölçer
·        Alerji ilacı
·        Sinek ısırığı kremi
·        Pişik kremleri
·        Tırnak makası
·        Kum kovası seti
·        Birkaç araba
·        Park yatak ve çarşaf (genelde otellerde oluyor ama oğlum uyku konusunda hassas olduğu için farklı bir yatağı yadırgar düşüncesi ile, kendi yatağını götürmeyi tercih ettim)
·        Yazlık uyku tulumu
·        İnce penye battaniye
·        Güneş kremi
·        Şapka
·        Mayo
·        Gölgelikli bebek can simidi
·        Havuz ayakkabısı, deniz ayakkabısı, yazlık sandalet ve spor ayakkabısı
·        Kısa ve uzun kollu pijemaları
·        Tüm atletleri, şortları, tshirtleri
·        İkişer adet uzun kollu tshirt, uzun eşofman altı
·        Birkaç adet çorap
·        Emzikler
·        Baston puset
Tüm bu listeden alıp da kullanmadığım tek şey can simidi oldu J Keşke yanıma alsaydım dediğim ise hiç bir şey olmadı.
Ama kendim için yanıma aldığım birçok şeyi boş yere aldığımı anladım. Birkaç şort, tshirt ve terlik yeterliymiş. Şık elbiselerin valizde git-gel yaparak ütüsü bozmaya gerek yokmuş. Beş günlük tatilin 3 gününde mayo giymeye bile fırsat bulamayan birinin diğer iki günde havuza girdiği 30 dk için mayo taşımasına bile gerek yokmuş bence. Hele şezlongda uzanırken oyalanırım diye kitap/dergi/tablet taşımak tam bir saçmalıkmışJ

Herkese iyi tatiller dilerim..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder